YMCA National Meets                             4/20/2008 - 12:57PM
                  2008  National YMCA Short Course                  
                  Swimming and Diving Championship                  
 
 Event 34  Men 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
====================================================================
     National: * 1:22.64  4/8/2005  Wilton CT, Wilton Family CT
                          P Baity, R Hannigan, A Trepp, J Sudbury
                 1:31.29  QUAL
    Team                          Prelims     Finals              
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 Schroeder-WI                  1:26.03    1:24.62 QUAL   
     1) Bert Cebertowicz 18           2) William Colbert 16           
     3) Victor Leclere 18             4) Graham Charlton 16           
                 20.69        41.39 (20.70)
        1:02.78 (21.39)     1:24.62 (21.84)
  2 New Canaan-CT                 1:26.14    1:24.72 QUAL   
     1) James Keady 17                2) Costas Hadjipateras 17       
     3) Patrick White 17              4) Dan Sweeney 17               
                 21.16        42.20 (21.04)
        1:03.73 (21.53)     1:24.72 (20.99)
  3 Middle Tyger-SC               1:25.87    1:24.91 QUAL   
     1) Greg Morgan 18                2) Lee Groseclose 18            
     3) Chris Reinke 17               4) Graham Kauffman 16           
                 21.39        42.84 (21.45)
        1:03.81 (20.97)     1:24.91 (21.10)
  4 Powel Crosley-OH              1:26.37    1:24.95 QUAL   
     1) Ben Bierman 19                2) Ross Allen 17                
     3) Zach Fischer 16               4) Steven Springer 18           
                 21.75        43.01 (21.26)
        1:04.46 (21.45)     1:24.95 (20.49)
  5 UpperMainLine-PA              1:26.79    1:25.38 QUAL   
     1) Evan Reed 18                  2) Andrew Seiler 17             
     3) Thomas Mershon 15             4) John Keough 16               
                 20.45        41.84 (21.39)
        1:03.66 (21.82)     1:25.38 (21.72)
  6 Red Bank - NJ                 1:26.68    1:25.78 QUAL   
     1) Martin Harm 17                2) Alex Fitton 17               
     3) Charles Pataffi 17            4) TJ McCarthy 16               
                 21.55        42.82 (21.27)
        1:04.10 (21.28)     1:25.78 (21.68)
  7 Camden County-NJ              1:26.74    1:26.14 QUAL   
     1) Nick Bonifield 18             2) Gregory Mahon 17             
     3) Billy Malone 18               4) Adam Schneider 16            
                 22.09        42.95 (20.86)
        1:04.80 (21.85)     1:26.14 (21.34)
  8 West Shore-PA                 1:26.41    1:26.24 QUAL   
     1) Harry Foster 18               2) Eric Naylor 16               
     3) Steven Gasparini 15           4) Kevin Marsteller 16          
                 21.75        43.33 (21.58)
        1:04.63 (21.30)     1:26.24 (21.61)
 
                         === B - Final ===                          
 
  9 Farmington-MI                 1:27.13    1:26.07 QUAL   
     1) Matthew Zavislak 18           2) Ryan Gerber 18               
     3) David Hayhow 18               4) Broderick Blickle 17         
                 21.58        43.40 (21.82)
        1:05.49 (22.09)     1:26.07 (20.58)
 10 Birmingham-MI                 1:27.15    1:26.25 QUAL   
     1) Morgan Priestley 17           2) Michael Fisher 18            
     3) Ted Howard 18                 4) Mike Barczak 17              
                 21.51        43.05 (21.54)
        1:04.95 (21.90)     1:26.25 (21.30)
 11 FanwoodScotch-NJ              1:27.08    1:26.55 QUAL   
     1) Brian O'Donnell 18            2) Zach Peart 16                
     3) Matt Green 18                 4) Scott Marino 18              
                 22.41        44.29 (21.88)
        1:05.62 (21.33)     1:26.55 (20.93)
 12 West Morris-NJ                1:27.25    1:26.65 QUAL   
     1) Nik Lumkong 17                2) Jon Petermann 17             
     3) Jack Thomas 17                4) Angelo DiGiacinto 18         
                 21.63        43.35 (21.72)
        1:05.08 (21.73)     1:26.65 (21.57)
 13 LakelandHills-NJ              1:27.12    1:26.92 QUAL   
     1) Timothy Walsh 18              2) Karl Mayer 16                
     3) Bartosz Federak 18            4) Michael McElduff 15          
                 22.04        43.64 (21.60)
        1:05.24 (21.60)     1:26.92 (21.68)
 14 La Crosse-WI                  1:26.96    1:27.00 QUAL   
     1) Simon Weisse 18               2) Michael Hagensick 17         
     3) Zac Hanson 17                 4) Austin Hunter 17             
                 22.01        44.08 (22.07)
        1:05.48 (21.40)     1:27.00 (21.52)
 15 Bath Area-ME                  1:27.21    1:27.31 QUAL   
     1) James Wells 16                2) Niall Janney 18              
     3) Ian Nichols 17                4) Jack Burnham 17              
                 21.58        43.23 (21.65)
        1:05.11 (21.88)     1:27.31 (22.20)
 16 Burlington Co-NJ              1:27.25    1:27.52 QUAL   
     1) Jason Mattingly 18            2) Daniel Dick 17               
     3) Nick Spetsas 17               4) Seamus Kennedy 17            
                 21.41        43.16 (21.75)
        1:04.62 (21.46)     1:27.52 (22.90)
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 17 Sarasota-FL                   1:27.27                   
     1) Drew Crete 18                 2) Austin Detra 18              
     3) Mark Cox 16                   4) Patrick Ceddia 16            
                 22.30        43.98 (21.68)
        1:05.86 (21.88)     1:27.27 (21.41)
 18 Sunbury-PA                    1:27.31                   
     1) Nick Hein 18                  2) Alex Moser 15                
     3) Tyler Long 16                 4) Dustin Folio 17              
                 21.89        44.15 (22.26)
        1:06.31 (22.16)     1:27.31 (21.00)
 19 Cheshire-CT                   1:27.34                   
     1) Ben Smith 18                  2) E J Testa 17                 
     3) Colin McCormick 18            4) Jack Pretto 16               
                 22.04        43.61 (21.57)
        1:05.56 (21.95)     1:27.34 (21.78)
 20 SomersetValleyNJ              1:27.35                   
     1) David Wilson 17               2) Robert Parker 16             
     3) Frank Cuzzola 17              4) Brian Stirling 18            
                 22.05        43.94 (21.89)
        1:05.74 (21.80)     1:27.35 (21.61)
 21 B R Ryall-IL                  1:27.43                   
     1) Nick Iwanicki 17              2) Thomas Delves 17             
     3) Kevin Mihic 17                4) Brian Sivak 17               
                 21.73        43.69 (21.96)
        1:05.63 (21.94)     1:27.43 (21.80)
 22 Triangle Area-NC              1:27.56                   
     1) Dominick Glavich 14           2) Chuck Bartel 18              
     3) Kevin Rogers 15               4)                              
                 22.08        43.78 (21.70)
        1:05.87 (22.09)     1:27.56 (21.69)
 23 Boise-ID                      1:27.71                   
     1) Chris Taylor 18               2) Doug McCan 15                
     3) Christopher Daly 18           4) Joe Burquist 18              
                 22.48        43.83 (21.35)
        1:05.82 (21.99)     1:27.71 (21.89)
 24 Montgomery-AL                 1:28.09                   
     1) Jake Reynolds 17              2) Woody Joye 16                
     3) Austin Abigt 16               4) Brad Powell 17               
                 22.00        43.58 (21.58)
        1:06.04 (22.46)     1:28.09 (22.05)
 25 Countryside-OH                1:28.12                   
     1) Alex Smit 17                  2) Andrew Burt 18               
     3) Matt Hughes 18                4) Jim Barbiere 18              
                 21.99        44.44 (22.45)
        1:06.98 (22.54)     1:28.12 (21.14)
 26 West Monmouth-NJ              1:28.34                   
     1) Joseph Gallene 16             2) Terry Hubert 18              
     3) Andrew Robinson 18            4) Stephen Fox 17               
                 22.09        44.12 (22.03)
        1:06.12 (22.00)     1:28.34 (22.22)
 27 Brandywine-De                 1:28.35                   
     1) Curtis Ramsey 17              2) Joseph Bailey 18             
     3) Tom McKee 15                  4) Ricky Agresta 15             
                 21.88        44.45 (22.57)
        1:06.58 (22.13)     1:28.35 (21.77)
 28 Andover-MA                    1:28.37                   
     1) Peter Saunders 17             2) Matt Nutter 15               
     3) Paul Hunter 16                4) Paul Bimmler 17              
                 22.57        44.48 (21.91)
        1:06.69 (22.21)     1:28.37 (21.68)
 29 Chambersburg-PA               1:28.47                   
     1) Robert Wilson 18              2) Michael Harmon 16            
     3) Clay Beckner 17               4) Justin Addlesberger 18       
                 22.83        44.66 (21.83)
        1:07.33 (22.67)     1:28.47 (21.14)
 29 Tri-Hampton-PA                1:28.47                   
     1) Matt Stanton 18               2) Jeremy Frey 18               
     3) Chris Pitler 16               4) Nick Johnson 17              
                 22.27        44.81 (22.54)
        1:07.16 (22.35)     1:28.47 (21.31)
 31 Westport/Weston               1:28.59                   
     1) Andrew Grinalds 16            2) Alex Strittmatter 17         
     3) Eric Trotta 16                4) Cam Hood 17                  
                 21.63        43.75 (22.12)
        1:06.44 (22.69)     1:28.59 (22.15)
 32 Northwest-CT                  1:28.90                   
     1) Raymond Cswerko 14            2) Scott Mackstutis 17          
     3) Eric Traub 15                 4) August Dinwiddie 17          
                 22.16        44.28 (22.12)
        1:06.92 (22.64)     1:28.90 (21.98)
 33 Ridgewood-OH                  1:28.96                   
     1) Kevin Lancki 16               2) Brad Bielak 16               
     3) Daniel Fink 17                4) Phil Symons 19               
                 22.18        43.84 (21.66)
        1:06.72 (22.88)     1:28.96 (22.24)
 34 Gr. Flint-MI                  1:28.99                   
     1) Jordan Guttrich 15            2) Tyler Benmark 17             
     3) Michael Kirbitz 18            4) Cameron Weaver 16            
                 22.68        44.48 (21.80)
        1:06.28 (21.80)     1:28.99 (22.71)
 35 North Shore-MA                1:29.26                   
     1) Tyler Lareau 16               2) Christopher Miglierina 19    
     3) Ted Millett 16                4) Andrew Reid 18               
                 22.49        45.17 (22.68)
        1:07.78 (22.61)     1:29.26 (21.48)
 36 Chapel Hill-NC                1:29.78                   
     1) Ken Ryan 17                   2) Christopher Gunnels 17       
     3) Alex Tayouga 17               4) Jack Peterson 17             
                 22.07        43.75 (21.68)
        1:06.90 (23.15)     1:29.78 (22.88)
 37 Springfield-OH                1:29.82                   
     1) Drew Keriazes 16              2) Danny Powderly 17            
     3) Pat McHugh 17                 4) Anders Samuelson 18          
                 23.21        46.07 (22.86)
        1:08.14 (22.07)     1:29.82 (21.68)
 38 Waynesboro-VA                 1:29.83                   
     1) Alvaro Vega 17                2) Josh Dugan 17                
     3) Peter Bihl 16                 4) Daniel Corley 18             
                 21.83        44.76 (22.93)
        1:08.04 (23.28)     1:29.83 (21.79)
 39 Wilton-CT                     1:29.84                   
     1) Andrew Golankiewicz 16        2) Brad Harder 17               
     3) Adam Lebovitz 16              4) Tom Brown 18                 
                 22.63        44.77 (22.14)
        1:07.70 (22.93)     1:29.84 (22.14)
 40 Fox Cities-WI                 1:29.97                   
     1) Kyle Trelka 18                2) Ryan Goggans 17              
     3) Connor Christiansen 15        4) Dak Stone 16                 
                 21.41        43.99 (22.58)
        1:07.02 (23.03)     1:29.97 (22.95)
 41 Catonsville-MD                1:30.06                   
     1) Tyler Szarko 17               2) Brendan Kerins 16            
     3) Gavin Blasdel 17              4) Evan Danz 17                 
                 23.34        46.03 (22.69)
        1:08.62 (22.59)     1:30.06 (21.44)
 42 South County-RI               1:30.17                   
     1) Thomas Smith 17               2) Matthew Wegimont 17          
     3) Kevin Sun 16                  4) Ryan Garr 17                 
                 23.06        46.31 (23.25)
        1:08.63 (22.32)     1:30.17 (21.54)
 43 North Canton-OH               1:30.21                   
     1) Connor Orban 18               2) Jesse Hawkins 17             
     3) Jon Wise 19                   4) Derek Butts 18               
                 22.47        45.09 (22.62)
        1:08.15 (23.06)     1:30.21 (22.06)
 44 Harrison Co.-WV               1:30.47                   
     1) Austin Thrasher 18            2) Gabriel Wilson 18            
     3) Tim Squires 16                4) Will Squires 18              
                 24.14        47.37 (23.23)
        1:08.77 (21.40)     1:30.47 (21.70)
 45 Pottstown-PA                  1:30.51                   
     1) John Hauser 15                2) Tony Puyans 17               
     3) Alexander Diehl 18            4) Alex Cushman 18              
                 22.31        46.18 (23.87)
        1:08.47 (22.29)     1:30.51 (22.04)
 46 Hamilton Area-NJ              1:30.54                   
     1) Joey Grant 17                 2) Michael Prewett 17           
     3) William Armington 18          4) Jordan McGrew 17             
                 22.64        45.54 (22.90)
        1:08.22 (22.68)     1:30.54 (22.32)
 47 Ocean County-NJ               1:30.59                   
     1) Alex Kosenski 18              2) Evan Mahoney 13              
     3) Brian Molloy 16               4) Brian Mahoney 18             
                 22.94        45.63 (22.69)
        1:08.19 (22.56)     1:30.59 (22.40)
 48 Champaign-IL                  1:30.67                   
     1) Jordan Branham 17             2) Rob Miles 18                 
     3) Michael Lacine 17             4) Kris Reeve 17                
                 22.43        45.79 (23.36)
        1:07.74 (21.95)     1:30.67 (22.93)
 49 Summit Area-NJ                1:30.74                   
     1) Greg Fennell 15               2) Dennis Burke 17              
     3) Matt Fargione 16              4) Brencis Navia 16             
                 22.56        45.14 (22.58)
        1:08.02 (22.88)     1:30.74 (22.72)
 50 ME Lyons-OH                   1:31.01                   
     1) Nathan Butler 18              2) Alex Lewis 15                
     3) Matt Luehrmann 16             4) Danny Luehrmann 17           
                 23.12        45.29 (22.17)
        1:08.34 (23.05)     1:31.01 (22.67)
 51 Aurora Family-IL              1:31.24                   
     1) Chris Greaves 17              2) Gabe Baginski 16             
     3) Justin Reppy 16               4) Eric Ahlden 16               
                 23.27        46.18 (22.91)
        1:09.29 (23.11)     1:31.24 (21.95)
 52 Marietta-OH                   1:31.43                   
     1) Tim Phillips 17               2) Matt Logan 17                
     3) Taylor Allen 17               4) Devin Teer 14                
                 21.51        44.07 (22.56)
        1:07.48 (23.41)     1:31.43 (23.95)
 53 Pabst Farms-WI                1:31.47                   
     1) Jordan Diel 18                2) Caleb Sandvold 17            
     3) Thomas Lankiewicz 17          4) Thomas Patrick 18            
                 22.15        44.37 (22.22)
        1:07.35 (22.98)     1:31.47 (24.12)
 54 Edwardsville-IL               1:31.55                   
     1) Eddy Lynk 16                  2) Gregory Taplin 16            
     3) Josh Grothe 18                4) Dana Caton 18                
                 22.91        46.02 (23.11)
        1:09.09 (23.07)     1:31.55 (22.46)
 55 Auburn-NY                     1:31.63                   
     1) Sean McNamara 17              2) Patrick O'Donovan 17         
     3) Preston Chaffee 18            4) Connor Kilmer 14             
                 22.68        44.72 (22.04)
        1:08.46 (23.74)     1:31.63 (23.17)
 56 Corry -PA                     1:31.80                   
     1) Max Niggel 19                 2) Jacob Stockton 16            
     3) Greg Knapp 18                 4) Jared Heine 17               
                 24.14        47.02 (22.88)
        1:10.52 (23.50)     1:31.80 (21.28)
 57 Talbot County-MD              1:31.85                   
     1) Wade Boarman 16               2) JB Hall 16                   
     3) Jake Steppe 16                4) Ray Boarman 18               
                 22.30        45.43 (23.13)
        1:09.45 (24.02)     1:31.85 (22.40)
 58 Hatboro-PA                    1:32.26                   
     1) Eric Dyke 17                  2) Stew Conard 17               
     3) Stephen Rowland 17            4) Robert Schwartz 18           
                 23.21        47.29 (24.08)
        1:10.12 (22.83)     1:32.26 (22.14)
 59 Kennett-PA                    1:32.44                   
     1) Brian Kelly 18                2) Derrick Hayes 15             
     3) Erik Stefferud 18             4) Nikolai Paloni 17            
                 24.67        47.81 (23.14)
        1:10.52 (22.71)     1:32.44 (21.92)
 60 Boyertown-PA                  1:32.47                   
     1) Alex Corbett 15               2) Matt Cinciripino 17          
     3) Adam Vogel 15                 4) Matthew Duffy 16             
                 23.32        46.59 (23.27)
        1:10.10 (23.51)     1:32.47 (22.37)
 61 Flushing-NY                   1:32.77                   
     1) Kenny Kim 16                  2) Stefan Guelly 16             
     3) Matthew Collins 15            4) One June Chang 17            
                 23.23        46.54 (23.31)
        1:10.57 (24.03)     1:32.77 (22.20)
 62 Winston-Salem-NC              1:32.82                   
     1) Daniel Basler 18              2) John Scott 16                
     3) Chase Frazelle 14             4) Christian Jones 15           
                 22.60        45.62 (23.02)
        1:09.24 (23.62)     1:32.82 (23.58)
 63 Beavercreek-OH                1:33.02                   
     1) Nicholas Mink 17              2) Dave Heidrich 17             
     3) Tyler Gentry 17               4) Nathan Worsowicz 18          
                 23.91        47.03 (23.12)
        1:10.35 (23.32)     1:33.02 (22.67)
 64 Lancaster-OH                  1:33.16                   
     1) Malachi Oyer 18               2) Matthew Hargrove 18          
     3) Matt Wingett 17               4) Andrew Slater 16             
                 23.67        47.03 (23.36)
        1:10.93 (23.90)     1:33.16 (22.23)
 65 Montclair-NJ                  1:33.19                   
     1) Jan Yburan 16                 2) Andrew Jung 14               
     3) Jaime Ianiro 15               4) Paul Ianiro 17               
                 23.23        46.61 (23.38)
        1:10.56 (23.95)     1:33.19 (22.63)
 66 Cross Island-NY               1:33.52                   
     1) Ryan Bacci 15                 2) Malcolm Moore 18             
     3) Kris Sweetman 16              4) Marc McLaurin 18             
                 23.16        47.35 (24.19)
        1:11.08 (23.73)     1:33.52 (22.44)
 67 Indiana-PA                    1:34.05                   
     1) Sean Sweithelm 17             2) Scott Churner 17             
     3) Derek Watson 17               4) David Paccapaniccia 16       
                 24.18        48.65 (24.47)
        1:12.15 (23.50)     1:34.05 (21.90)
 68 Franklin-PA                   1:34.35                   
     1) Brian Mong 16                 2) Will Stiglitz 16             
     3) Michael Hart 15               4) Steve Spieker 17             
                 23.56        47.19 (23.63)
        1:11.31 (24.12)     1:34.35 (23.04)
 -- Tri City- IL                      DQ                    
     1) Andy Schranck 17              2) David Willings 18            
     3) Brian Cusimano 16             4) Doug Schranck 17             
                 21.65        44.49 (22.84)
        1:06.44 (21.95)          DQ (22.10)
 -- Madison West-WI                   DQ                    
     1) Justin Mullee 17              2) Djem Kissiov 17              
     3) Kevin Booske 18               4) Michael Hanson 19            
                 22.72        45.24 (22.52)
        1:07.36 (22.12)          DQ (20.65)